Dobrze Mieszkaj i ARTDESIGN – „Domowy gabinet w stylu klasycznym.” Jacek Niezgoda ARTDESIGN

Dobrze Mieszkaj i ARTDESIGN – „Domowy gabinet w stylu klasycznym.” Jacek Niezgoda ARTDESIGN
Praktyczne wskazówki dotyczące projektu i aranżacji.
Tekst ukaże się w najbliższym wydania dwumiesięcznika „Dobrze mieszkaj”.

Jak zaprojektować gabinet w stylu klasycznym? Czego nie powinno w nim zbraknąć? O czym trzeba pamiętać projektując tego typu wnętrze? Jakie materiały i dodatki wybierać?

Domowy gabinet jest miejscem, które powinno zapewnić komfort i skupienie na pracy, a równocześnie poczucie domowego ciepła. Jednocześnie musi tworzyć spójną i harmonijną całość z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Urządzenie klasycznego gabinetu nie jest trudnym zadaniem, większość z nas intuicyjnie wie, jakie są charakterystyczne wyznaczniki tego stylu. Kojarzy się z zakurzonymi książkami, ogniem w kominku oraz dymiącym cygarem i karafką koniaku. Gabinet – jako miejsce do pracy, w którym jak w żadnym innym pomieszczeniu musimy skupić uwagę, powinien być zaplanowany konsekwentnie – tak, aby nie rozpraszać i zmotywować do pracy. Dlatego w gabinecie sprawdzą się stonowane kolory, jednorodne wzory, spokojne formy i stylistyczny umiar.

Styl klasyczny nie oszałamia ekscentrycznymi dodatkami, krzykliwymi kolorami, czy odważnymi formami mebli, nie mami powierzchownym blichtrem i przepychem, nie szokuje ekstrawagancką nowoczesnością. Esencją stylu klasycznego są harmonijne podziały, stonowana kolorystyka, umiar zastosowanych rozwiązań stylistycznych. Wnętrza klasyczne odkrywają swoje piękno i elegancję stopniowo i powoli: poprzez dbałość o wysoką jakość użytych materiałów, staranność wykończenia oraz szlachetne materiały: najwyższej jakości drewno i skórę. Gabinet w stylu klasycznym niestety jest kosztowny, wymaga zastosowania naturalnych materiałów, potrzebuje dużej przestrzeni dla solidnych, ciężkich mebli, nie da się oszukać kilkoma wyrazistymi dodatkami.

Gabinet klasyczny to atmosfera powagi, solidności – odpowiednie będą zatem proste, klasyczne formy, ciepłe kolory w odcieniach brązu, zieleni czy bordo, drewniane solidne meble, skórzane fotel i sofa. Ten styl można delikatnie przełamać jednym wyrazistym elementem, np. nowoczesnym biurkiem ze szklanym blatem lub odważną lampą. Należy pamiętać, aby nie przesadzić – jeżeli meble są drewniane, w mocnym kolorze, zrezygnujmy z intensywnej kolorystyki ścian lub tradycyjnej lampy na rzecz jasnych kolorów lub nowoczesnego oświetlenia. Przy urządzaniu gabinetu w stylu klasycznym łatwo wpaść w pułapkę przesady i nuworyszowskiej ostentacji: zrezygnujmy z ciężkich, ozdobnych mebli – dla tego stylu odpowiednie są meble drewniane, o prostych formach. Warto postawić na prostotę formy, nie przesadzajmy z ozdobnymi ramami luster, tapetami bogatymi w ornamenty, mosiężnymi okuciami i uchwytami ani kunsztownymi inkrustacjami.

Klasyczny gabinet z łatwością można urządzić samodzielnie, wybierając charakterystyczne dla tego stylu rozwiązania: szlachetne, naturalne materiały najwyższej jakości, jak drewno i skóra, solidne, wolnostojące drewniane biurko, ustawione zazwyczaj centralnie, wygodny skórzany fotel i – jeżeli przestrzeń na to pozwala – skórzana sofa w kąciku wypoczynkowym, tradycyjne kolory ścian: ciepłe odcienie brązu, bordo lub zieleni, a w przypadku tapet: klasyczne wzory w pasy lub drobny, geometryczny rzucik. Atmosferę powagi, solidności i prestiżu podkreśli biblioteczka oraz kominek, a nawet drewniane kasetony na suficie. Gabinet w stylu klasycznym powinien być przestronny i pełen światła, w przeciwnym wypadku ciężkie formy mebli i nasycone kolory, będą zbyt przytłaczające.

Oświetlenie w gabinecie.

Kolejnym istotnym zagadnieniem, które należy rozpatrzyć projektując gabinet w stylu klasycznym jest oświetlenie. Gabinet służy do pracy, zatem oprócz światła centralnego, konieczne jest jasne, punktowe źródło światła, doświetlające strefę pracy na biurku: dodatkowa, regulowana lampka nabiurkowa.
W estetyce stylu klasycznego sprawdzą się zarówno żyrandole i boczne kinkiety, jak i dyskretne, punktowe lampki w nowoczesnych, minimalistycznych oprawach. Dodatkowe źródło światła powinno się znaleźć również w strefie wypoczynkowej, obok sofy i stolika kawowego, a dla efektów dekoracyjnych, zmiękczających wnętrze warto również dodatkowo oświetlić biblioteczkę lub wnękę z półkami delikatnym, nastrojowym światłem zamontowanym w suficie nad szafkami lub w górnej krawędzi szafek albo podkreślającym tylko wybrane wnęki w biblioteczce. Rozproszone światło o miękkiej, ciepłej barwie podkreśli piękno ozdobnych detali, a w chwilach odpoczynku od pracy, stworzy przytulny nastrój i pomoże odprężyć się po wysiłku umysłowym.

Jacek Niezgoda
Artdesign architektura wnętrz
www.artdesign.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii ARTDESIGN - MEDIA i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.